K.A.B.A. SLOVENSKO
Sme priekopníci v kariérovom poradenstve na Slovensku
Sme záujmové združenie právnických osôb neziskového charakteru so sídlom v Martine. Pôsobíme v oblasti kariérového poradenstva a vzdelávania žiakov a dospelých pre rôzne cieľové skupiny , organizujeme mobility pre žiakov a pedagógov do krajín EÚ.
- dlhoročné skúsenosti s individuálnym a skupinovým kariérovým poradenstvom
- švajčiarske know how transformované na slovenské podmienky
- tvorba vlastnej metodiky a metodických materiálov, aplikácia pokrokových učebných metód
- skúsení lektori a poradcovia sú odborníci v oblasti andragogiky, psychológie, pedagogiky so zameraním na sociálnu prácu
- slovenskí a medzinárodní partneri
SME KVALIFIKOVANÍ
Odbornosť
SME NADŠENCI
Kreativita
SME ODHODLANÍ
Kvalita
Zakladáme si na kvalite
„Kvalita je najpresnejšou mierou všetkých vecí. (Aristoteles)“
Založenie združenia K.A.B.A. Slovensko
1997-2003
V roku 1997 vzniká poradensko – vzdelávacia inštitúcia K.A.B.A. Slovensko z iniciatívy švajčiarskej vlády (v zastúpení Stiftung Arbeitsgestaltung Uster) a Národného úradu práce Bratislava. Združenie získava darom švajčiarske know-how v oblasti profesijného a kariérového poradenstva a začína ho úspešne transformovať na slovenské podmienky. V období 1997-2003 ako súčasť Úradov práce realizuje K.A.B.A. Slovensko kurzy podľa švajčiarskej metodiky inovatívnou zážitkovou formou: Ujasnenie východísk, Nová profesijná orientácia, Svet práce a poskytuje Poradenstvo pre nezamestnaných a tréning kľúčových kvalifikácií pre tisíce nezamestnaných po celom Slovensku a tiež vyškolilo v metodike Vzdelávacia práca s nezamestanými viac ako 80 lektorov a poradcov. Mnohým kontakt s K.A.B.A. otvorí cestu k novému povolaniu a stanú sa kabáci na celý život.
Začiatok od nuly
2004-2009
V roku 2004 došlo k turbulenciám kvôli poštátneniu a zmene systému služieb zamestnanosti a K.A.B.A. Slovensko hrozí zánik. Riaditeľke Márii Kubišovej sa podarilo zachrániť len dobré meno, združenie prišlo o celý majetok, pobočky, vybavenie a aj zamestnancov. Začína prakticky od nuly. Vďaka bohatým skúsenostiam so vzdelávaním mladých aj dospelých sa však dokáže malý, ale odborný tím presadiť vo výzvach MŠ a národných projektoch financovaných ESF a úspešne realizuje projekty Infokariéra (2005-2008) zameraný na zvýšenie uplatniteľnosti absolventov SŠ na trhu práce, KAPOR (2006-2008) kariérové poradenstvo pre žiakov a učiteľov ZŠ, EQUAL (2007) so sluchovo postihnutými a prvý medzinárodný projekt EUROVALIDITA (2006-2007) partnerstvo Grudtvig, v rámci programu Socrates.
Rozvoj medzinárodných aktivít
2009-2013
Združenie úspešne realizuje ďalšie projekty v rámci vzdelávacej práce s nezamestnanými s vynikajúcimi hodnoteniami či už žiakov, nezamestnaných alebo odborníkov. Na prelome 2009/2010 dochádza k politickým rozhodnutiam, ktoré zastavujú nové výzvy a financovanie projektov na národnej úrovni zo zdrojov EÚ, znižuje sa transparentnosť, hodnotenie projektov už nie je nestranné. Postupne zaniká väčšina neziskových organizácií, ktoré žili z realizácie projektov a K.A.B.A. Slovensko ako apolitický subjekt je zase v ohrození.
Princíp férovosti a výber založený na kvalite projektov však stále možno nájsť v medzinárodných projektoch (pod záštitou SAAIC) a tak združenie nadväzuje spoluprácu so skúseným realizátorom v oblasti mobilít Leonardo da Vinci firmou European Training Services z UK, s ktorou realizuje prvý mobilitný projekt VETPRO „…“. Aj vďaka tejto mesačnej stáži 6 odborníkov v Anglicku začína výmena medzi partnermi v projektoch Európsky účet zručností 2010 a 2011, v rámci ktorých vycestuje na prax do firiem v UK 29 absolventov SŠ a VŠ a na Slovensko prichádza postupne do roku 2014 až 88 mladých ľudí z Anglicka na 3 mesačné stáže. K.A.B.A. Slovensko realizuje hosťovanie: výber, jazykovo-kulturálnu prípravu a pomáha ich umiestňovať do firiem v Martine a okolí. V tomto období nadväzuje ďalšie kontakty a zapája sa do ďalších projektov Leonardo Partnerstvá Young Social Enterprise Europe (2012) a Leonardo Transfer inovácií (TOI) projekty Yount Enterprise Accelerator( ) a SCAN( ), vďaka ktorým získava nové metodiky, ktoré úspešne pilotuje v Slovenských podmienkach. Združenie sa zlepšuje aj v medzinárodnom projektovom manažmente a stáva sa kvalitným partnerom pre zahraničnú spoluprácu.
2014-2020
S koncom programového obdobia EÚ v 2013 dochádza k zásadným zmenám v medzinárodných projektoch a nový projekt Erasmus+ umožňuje realizovať mobility žiakov a absolventov len školám a úplne mení spoluprácu v partnerstvách, čo K.A.B.A. Slovensko zase posúva na okraj. Avšak skúsenosti s medzinárodnými projektami predsa len môže použiť a to ako koordinátor národného konzorcia škôl. Preto oslovuje 3 školy v Martine (SPŠT MT, OA MT a SOŠ OaS MT), spolu s ktorými zakladá 1. národné konzorcium Stredných odborných škôl v Erasmus+ na Slovensku a vo výzve 2014 pre OVP získava prvý projekt Erasmus+ KA1 Turiec do Európy, Európa do Turca (2014) – TEET v rámci ktorého vysiela 6 skupín žiakov do UK, IT a CZ. Je to prvý z úspešnej série projektov konzorcia TEET mobilít viac ako 500 žiakov a 100 pedagógov, ktoré nasledovali v období 2015-2020. Súčasne sa v 2014 zapája do projektu strategického partnerstva KA2 certifikácie poradcov pre bilanciu kompetencií CompCert (2014-2016). V rámci projektu spolupracuje na vývoji metodiky a certifikácii poradcov Bilan de Competence na Slovensku a združenie sa stáva v 2017 členom Európskej federácie centier pre bilanciu kompetencií FECBOP.eu Členstvo vo federácií pomôže K.A.B.A. Slovensko v súťaži o realizáciu Národného projektu Bilancia kompetencií a v 2019 sa stáva jedným zo 4 realizátorov BK. Vďaka tomuto projektu získava viac ako 3500 dlhodobo nezamestnaných UoZ novú šancu a dokonca 21% z nich počas a po programe získalo pracovnú zmluvu.
Po úspešnej realizácii 3 ukončených projektov KA1 TEET sa 1. národné konzorcium pod vedením K.A.B.A. Slovensko v roku 2018 úspešne uchádza o VET mobility charter. Túto Chartu OVP získavajú len tí najskúsenejší a najkvalitnejší realizátori projektov Erasmus+. V rámci Európskej únie je naše konzorcium absolútna rarita – žiadne iné nie je držiteľom charty.
S jedným z partnerov zo spolupráce v projekte CompCert sa združenie zapája do nového strategického partnerstva KA2, ktoré v projekte C-Game (2019-2022) vyvíja hru kariérového poradenstva pre žiakov a poradcov, ktorá im hravou formou priblíži mesto plné povolaní.
Post-covidová éra
2021-súčasnosť
S príchodom Covid-19 dochádza k nútenému zastaveniu aktivít – mobilít so študentami aj práce s UoZ. Rok 2020 poznamenaný lock-downami a nemožnosťou cestovať sa zapíše do pamäti každému, ktorý ho zažil. Nulové príjmy sú vážnou hrozbou pre veľa firiem, aj pre nás. Umožnil nám však začať uvažovať nad novými aktivitami a ponukou, ktorú dokážeme realizovať aj v obmedzeniach. Počas pandémie a tím kabákov mesiace spolupracoval na vytvorení špičkových kurzov v rámci rozvoja osobnosti a kľúčových kompetencií (soft-skills). Vznikli online aj prezenčné kurzy, pre zamestnancov štátnych inštitúcií, firiem, škôl, ktoré spúšťame začiatkom roku 2021 a chceme tak prispieť k zlepšeniu duševného zdravia národa. Našou víziou je zúročiť bohaté skúsenosti v zmysluplných a prospešných projektoch , ktorými vybudujeme nové pevné základy.
Zároveň sa uchádzame o nové typy projektov (Interreg), pripravujeme nové cezhraničné partnerstvá a mobility OVP. Po náročnej príprave stratégie pre 2021-2027 sme vo februári 2021 ako konzorcium získali Akreditáciu pre Erasmus+, ktorá nahrádza Chartu OVP a vďaka ktorej dokážeme po spustení života organizovať ďalšie kvalitné mobility.
Vedenie združenia
Svoje lektorské zručnosti a skúsenosti s tvorbou metodiky K.A.B.A. Slovensko na rozvoj osobnosti a kariérové poradenstvo odovzdávala v rámci medzinárodných projektov v Srbsku, Chorvátsku a Gruzínsku.
Získala viaceré certifikáty: Tréning trénerov (OWZ Mníchov), Vzdelávacia práca s nezamestnanými (v Arbeitsgestaltung K.A.B.A. Uster), Lektor vzdelávania dospelých (v CĎV pri UK v Bratislave) Poradca na Kompetenzenbilanz (Rakúsko) a Národný tréner na bilanciu kompetencií podľa kritérií federácie FECBOP
Svoj voľný čas rada trávi aktívne na bicykli či prechádzkami v prírode, občas si zacvičí jógu, prečíta knihy na rozvoj osobnosti. V posledných rokoch sú jej dobíjačmi energie vnúčikovia Maxim a Samko.
Skúsenosti s mobilitnými projektami má od 2009 ako účastník projektu Leonardo da Vinci. Odvtedy sa spolupodieľal na príprave a realizácií viac ako 20 medzinárodných projektov od LdV partnerstiev, TOI, Grundtvig až po Erasmus+ KA1 a KA2. Za jeden z najväčších úspechov považuje, že konzorcium „Turiec do Európy, Európa do Turca“ v 2018 získalo Chartu Erasmus+ v OVP, čo je dodnes Európska rarita.
V treťom sektore pôsobí v združení K.A.B.A. Slovensko, ktoré zorganizovalo v Erasmus+ mobility vyše 500 žiakov a 100 pedagógov do 15 krajín EU. Vďaka projektom participoval na inovovaní a importe viacerých metodík a know-how zo zahraničia, je certifikovaný kouč „KompetenzenBilanz“ a poradca „Bilan de Competénces“ podľa modelu FECBOP a pôsobí ako odborník aj v projektoch iných organizácií.
Vyštudoval na Matematicko-fyzikálnej fakulte Karlovej Univerzity v Prahe Matematiku a Manažment.